top of page

Тандем - одночасне грудне вигодовування дітей різного віку


Автор: Ольга Колодка


Жінка, яка вигодовує дитину грудьми і планує наступну вагітність, має вибір – відкласти вагітність до завершення вигодовування старшої дитини, годувати під час вагітності, плавно відлучаючи, чи годувати тандемом обох дітей. Зокрема, слід розуміти, що чекає на матір, яка завагітніла в період вигодовування грудьми старшої дитини і вирішила не відлучати малечу від грудей.

Тандемне годування - це не такий уже рідкісний вибір. У дослідженні 179 матерів, які годували грудьми протягом принаймні 6 місяців, 61% продовжували годування протягом наступної вагітності. З них 38% продовжували годувати обох дітей після пологів. (Kathleen Kendall-Tackett, Ph.D., IBCLC, Sugarman, M., M.D., 2003; Flower, Hilary. Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond. La Leche League International, Schaumburg, Illinois, 2003. p. 16.) Їхня мотивація – це користь грудного вигодовування для обох дітей, а також переваги, які це дає сім’ї: може зменшувати прояви ревнощів до новонародженого немовляти, підтримує на високому рівні імунітет також і старшої дитини, дає матері можливість відпочити, годуючи активного тодлера, допомагає легше вирішувати багато побутових питань (наприклад, за відсутності дорослих помічників - вкладання спати чи сніданок для старшої дитини).

Більшість матерів у перші дні після пологів перебувають у пологовому будинку, тому годують лише немовля. Проте, якщо є можливість тандему, то вартує ним скористатися. В цей час із грудей виділяється молозиво (склад молока під час тандему відповідає потребам молодшої дитини). З огляду на те, що післяпологовий молозивний період дуже короткий (лише кілька днів), перевагу в черговості годування в ці дні слід надати новонародженій дитині. Неоціненну допомогу може надати старша дитина в період «прибування молока», коли мати відчуває переповненість грудей. Завдяки тандему вдається уникнути набряків та лактостазів.

Щоб годування тандемом було комфортним, важливо підібрати зручні пози для цього. Як і при годуванні двійні, можна порадити такі варіанти:

Якщо різниця у віці дітей більше року, то можна скористатися таким принципом – мама вибирає зручну позу для годування немовляти, а старша дитина пристосовується до них.

Дехто намагається виділити кожній дитині окрему грудь – проте це не дає жодних переваг, молоко для новонародженої дитини і для тодлера все одно близьке за складом (Prosser CG, Saint L, Hartmann PE. Mammary gland function during gradual weaning and early gestation in women. Aust J Exp Biol Med Sci. 1984), але смокчуть вони з різною інтенсивністю, тому в результаті груди можуть дуже відрізнятися за розміром, створюючи дискомфорт для матері.

Часто можна зіткнутися з думкою про небезпеку інфікування в разі хвороби дітей – мовляв, вони можуть передавати збудника через спільне джерело вигодовування, адже в слині містяться збудники інфекції. Якщо мама хоче, вона може на час хвороби закріпити за кожною дитиною окрему грудь. Вирішуючи, чи вдатися до розділення, потрібно врахувати такі фактори: - діти і поза годуваннями зазвичай тісно контактують між собою та обмінюються інфекціями, зокрема при хворобах, які передаються побутовим і повітряно-крапельним шляхом; - діти харчуються спільно впродовж інкубаційного періоду, коли ще не помітно ніяких симптомів хвороби, але людина вже може інфікувати інших; - грудне молоко натомість ефективно допомагає подолати хворобу і забезпечує обох дітей антитілами для боротьби з інфекцією і є профілактикою для здорової дитини в разі хвороби брата чи сестри. (Abby Theuring, MSW and Nancy Mohrbacher, IBC, http://www.milkmama.info/info/105/imunnye-faktory-grudnogo-moloka.html); - при інфекціях ротової порожнини, наприклад, молочниці, годування може бути єдиним шляхом передачі інфекції, тому в цьому разі годування з окремих грудей може бути ефективною профілактикою; - миття грудей милом чи дезінфікування з метою профілактики передачі інфекції пошкоджує шкіру соска та ареоли і змиває цінний дезінфікуючий секрет залоз Монтгомері, які містяться на ареолі.

Часом жінки сумніваються в спроможності годувати одразу двох дітей – «чи вистачить молока на двох?» Проте, знаючи що молоко виробляється у тій кількості, на яку є попит, можна відкинути ці сумніви. Це підтвердив досвід жінок, які вигодовували двійнят і трійнят - жінка спроможна виробляти стільки молока, скільки потрібно, вигодовуючи 2 і більше дітей. (Saint L, Maggiore P, Hartmann PE. Yield and nutrient content of milk in eight women breastfeeding twins and one woman breastfeeding triplets. British Journal of Nutrition. 1986.)

Тандемне годування, попри всі переваги, може принести матері деякі незручності, через які виникають думки про відлучення цієї дитини. Але саме цього категорично не варто робити. Поява в сім’ї немовляти – грандіозна подія в житті дитини, великий стрес, і саме в цей момент дуже гостро постає потреба у стабільності, безпеці і маминому прийнятті. Це критичний момент, дуже несприятливий для відлучення. Краще натомість розібратися, в чому можуть полягати труднощі при налагодженні тандему, зорієнтуватися, як їх можна подолати.

Найбільше спантеличує маму те, що годування тодлера, зокрема в поєднанні з вагітністю або з годуванням молодшої дитини, може викликати в матері роздратування, причини якого їй і самій не завжди зрозумілі. Переважно справа в гормональній перебудові в організмі, а також у природному зосередженні матері на немовляті (тоді старша дитина підсвідомо може сприйматися як перешкода, суперник) або в потребі жінки розпоряджатися своїм тілом (ті рамки, за які дозволено заходити немовляті, мати може не толерувати стосовно тодлера). Усе це нормально, така реакція гарантує новонародженому немовляті пріоритетність у життєвонеобхідному догляді. Насторожитись варто, якщо відчувається гнів, роздратування, бажання відвернутися або втекти від дитини, агресія щодо дитини, відчуття безвиході чи виснаження. В цьому разі потрібно встановити рамки дозволеного, якщо досі цього не було зроблено, або переглянути вже існуючі рамки. Необхідно пам’ятати, що навіть при годуванні на вимогу груди завжди залишаються власністю матері. Вона залишає собі право контролю над власним тілом. Доцільно буде встановити певні правила для продовження годування старшої дитини – визначити місця, пози, час, ситуації для комфортного годування. Для прикладу, можна вдатися до таких прийомів: - Залежно від віку, може бути припустимо просити дитину почекати («коли я доп’ю каву», «коли ми доваримо суп», «коли прийдемо додому», «коли стемніє» - це зрозуміліше, ніж абстрактне «пізніше»). Пам’ятаймо, що всіх цих обіцянок слід дотримуватися. - Добре працює відволікання – «так, але спершу почитаємо», «так, давай зробимо затишне гніздечко, щоб було зручно тебе погодувати». І тут теж обов’язково виконати свою обіцянку. - Якщо при годуванні тодлера маму напружує тривале зависання дитини на грудях або через це вона не може повноцінно погодувати немовля, може спробувати обмежити тривалість годування, теж попередивши дитину завчасно («поки я порахую до 10», «поки звучить музика»). - Часом мама може взяти ініціативу в свої руки – годувати на випередження у зручних для себе обставинах (якщо незручно годувати двох одночасно - запропонувати груди старшій дитині, поки немовля спить, якщо є потреба скоротити час перебування при грудях - запросити поїсти на припливах, коли молоко витікає в процесі годування немовляти).

В разі тандему багатьох демотивує т.зв. «відкат», регрес у поведінці старшої дитини – тодлер починає поводитися, як немовля, може повністю відмовлятися від їжі, переходячи виключно на грудне вигодовування. Але не тандем є причиною такої поведінки, він лише відображає внутрішній конфлікт дитини і певною мірою допомагає його подолати. Таким чином дитина лише намагається впоратися з новими обставинами, їй тяжко прийняти свою нову роль «старшої», і завданням батьків є підтримувати та заспокоювати дитину в цей непростий для неї період, намагатися зняти її напругу, допомогти освоїтися в новому статусі і запевнити в своїй безумовній любові до неї.

Подібний регрес також має місце тоді, коли старша дитина вже була відлучена від грудей до або під час вагітності, але після народження братика чи сестрички теж виявляє бажання годуватися, «як маленька». Якщо цьому не перешкоджати, то деякі діти можуть повернутися до грудного вигодовування ще на деякий час, але більшості це в повній мірі не вдасться – чим більше часу минуло від останнього годування, тим вища ймовірність, що навик прикладання втратився, дитина забула, як правильно смоктати. Дехто може прикладатися-таки в моменти припливів, використовуючи молоко, яке само тече з однієї груді, поки немовля їсть з іншої, проте через кілька місяців лактація внормовується, припливи стають не такі яскраві, тандем здебільшого в такій ситуації згасає – старша дитина перестає прикладатися.

Іноді жінка розривається між дітьми, відчуває провину, якщо комусь із них доводиться чекати на годування або їй здається, що вона позбавляє чогось важливого свою дитину (зазвичай старшу). Тут хочеться звернути увагу на те, що пріоритетним є годування молодшої дитини, тобто, годування старшої мусить бути організоване так, щоб потреби новонародженого дитяти були повністю задоволені. Це правильно, і це визначено самою природою – молоко за складом орієнтоване на неї, адже це запорука виживання немовляти. Зробивши вибір на користь тандему, мати вже потурбувалася про годування своєї старшої дитини так, як тільки могла.

Ольга Колодка, консультант з питань грудного вигодовування

SEARCH BY TAGS:
RECENT POSTS:
bottom of page